Rozhovor s

Petr Vabroušek

Jsem šílený běžec

Petr Vabroušek patří posledních dvaadvacet let k lidem s  nejkonzistentnějšími atletickými výkony v dálkovém triatlonu. Ale tato důslednost, odvozená z odhodlání, byla v něm dávno předtím, než začal soutěžit.

Takže? Vraťme se na začátek.

Když mu bylo 11

Od líného kluka po sportovce

Petr vstoupil poprvé do světa sportu. Předtím byl „nemocným, slabým, líným dítětem“ – ale s trochou podpory od rodičů se celý jeho život posunul na jinou cestu. „Přivedli mě do veslařského klubu,“ vzpomíná. A to vše změnilo.

Bylo to veslování, které se ukázalo být prvním sportem, který upoutal jeho pozornost, ale o pět let později, v 16 letech, se do centra pozornosti dostala přitažlivost triatlonu. Což je přesně ten okamžik, kdy Petrovo odhodlání zesílilo.

Následující tři roky investoval do obou sportů rovnoměrně; ve všech volných chvílích se tvrdě snažil a sledoval, jak ho jeho vášeň pro zlepšování stále častěji vede k vítězství.

A pak mu bylo 20 let. Petr se rozhodl vložit všechen svůj čas, energii a trénink do triatlonu a opustil veslování, aby dosáhl maxima. A vyplatilo se to. Pokračoval v tvrdé práci, prosazoval se a postupoval na příčkách soutěžního žebříčku osm let – ale v roce 1998 byl připraven na něco nového.

Něco výjimečně náročného.

Zatímco se pohodlně pohyboval v oblasti triatlonových závodů na krátké vzdálenosti, těžší vytrvalostní tratě dálkového závodu ještě nezvládl. Takže to je přesně to, k čemu se přihlásil. Když se téhož roku zúčastnil svého prvního Ironmana, něco o zvýšeném počtu najetých kilometrů a zvýšených požadavcích na výdrž ho naplnilo novou vlnou vzrušení.

Chtěl se prosadit v tomto typu překážkové dráhy. A tak, s touto myšlenkou, která ho poháněla kupředu, tomu propadl.

V roce 1999 se stal vicemistrem Evropy v nizozemském triatlonu na dlouhé tratě. V roce 2000 vyhrál dva závody Ironmana. Byl národním šampionem v různých dlouhých triatlonech na pěti různých závodech a nyní, po 38 letech závodění, vyhrál Ironmana více než 40krát.

Slovy oboru, kterému petr dominuje, je žijící legenda. Ale pro něj prostě dělat to nejlepší – a vyhrávat závody – není nikdy dost. Jistě, sebezdokonalování a vítězství jsou silné motivátory, ale nikdy se nepřibližují motivaci moci sdílet svůj vhled a své vášně s lidmi, které má nejraději.

"Obě moje děti teď závodí," říká nám naplněný pýchou.

Malá Věra se věnuje triatlonu a běžeckým závodům. Filip, můj syn, závodí v běhu a plavání.“

Petr během svých slov dává najevo, že sport je pro něj až na druhém místě. Jeho rodina je na prvním místě.